Written by 8:03 am Poradniki

Dom energooszczędny, czyli jaki?

dom energooszczedny

Rozwijająca się branża budowlana to coraz szersze spektrum możliwości w zakresie oszczędnego i inteligentnego zarządzania energią. Niższe opłaty oraz mniejszy ślad węglowy to dwa główne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie energooszczędnego domu od podstaw lub zmodyfikowanie swojego lokum według zasad ekologicznego budownictwa pasywnego. Co kryje się pod pojęciem budynku energooszczędnego, jakie są zalety takiego rozwiązania oraz w jakim stopniu wpływa ono na środowisko naturalne?

Oszczędny dom – czy to możliwe?

Podstawową zasadą działania nowoczesnych domów energooszczędnych jest wykorzystanie możliwie jak najmniejszej ilości energii – zarówno w kwestii ogrzewania, jak również oświetlenia czy bieżącej wody użytkowej. Taka strategia jest możliwa do zastosowania dzięki kilku podstawowym elementom.

dom energooszczedny 2

Dom energooszczędny – co bierzemy pod uwagę?

  • odpowiednie ułożenie pomieszczeń w budynku
  • wykorzystanie właściwych technologii budowlanych
  • możliwie maksymalne wyeliminowanie strat ciepła
  • wykorzystanie alternatywnych źródeł energii
  • zastosowanie technologii pozwalających na efektywne zarządzanie energią

Stworzenie zamkniętego obiegu i efektywne zarządzanie energią w nim krążącą powinny więc stanowić cel twórców każdego domu energooszczędnego, niezależnie od etapu realizowania projektu (planowanie, budowa, wykończenie, eksploatacja itd).

Dom energooszczędny – kryteria formalne

Czy energooszczędność jest mierzalna? Jak najbardziej! Budynki energooszczędne to wynalazek, który funkcjonuje na rynku już od kilku dekad, istnieją więc także kryteria pozwalające porównać energooszczędność poszczególnych budynków. Na jednym końcu skali sytuuje się tradycyjny jednorodzinny budynek mieszkalny. Ten generuje zapotrzebowanie na ciepło w wysokości ok. 90–120 kWh/m² w skali roku. Na przeciwległym jej krańcu znajduje się dom pasywny z zapotrzebowaniem do 15 kWh/m² w skali roku. Budynek energooszczędny z kolei sytuuje się gdzieś pomiędzy nimi – tutaj zapotrzebowanie energetyczne mieści się w przedziale 30–70 kWh/m² w skali roku.

Dom energooszczędny – rozwiązania praktyczne

Celem budownictwa energooszczędnego jest zapewnienie domownikom wysokiego komfortu cieplnego przy równoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku. W kwestii rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń w budynku zasadnicze znaczenie będzie więc miała ich funkcja: żeby maksymalnie wykorzystać naturalne ciepło, najlepiej jest podążać za słońcem. Ponadto energooszczędny budynek powinien również charakteryzować się zwartą bryłą: najlepiej zrezygnować z balkonu, lukarn, wykuszy czy załamań dachu – w ten sposób unikniesz powstawania mostków termicznych w załamaniach i narożnikach. Najlepiej, jeśli kondygnacje są jak najniższe, ale zgodne z normami – nie musisz ogrzewać zbędnej kubatury.

dom energooszczedny 3

Orientacja pomieszczeń względem naturalnego oświetlenia:

  • południe: salon, jadalnia, pokój dzienny, gabinet
  • północ: przedpokój, korytarze, wejście do domu, garaż
  • wschód: sypialnia, kuchnia
  • zachód: pomieszczenia, w których spędzasz czas popołudniami

Jeśli chodzi o energooszczędne materiały stosowane do budowy, najlepiej sprawdzą się te umożliwiające stworzenie budynku, który magazynuje ciepło uzyskane w ciągu dnia i oddaje je do wnętrza po zachodzie słońca lub w pochmurny dzień. Świetnie sprawdzą się cegły, kamień, beton komórkowy, technologie szkieletowe jak również bardziej specjalistyczne elementy prefabrykowane. W kwestii źródeł energii w budynkach energooszczędnych najczęściej wybiera się fotowoltaikę – panele, które absorbują energię promieni słonecznych, pompy ciepła bazujące na obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury czy wreszcie rekuperatory odzyskujące ciepło z wentylacji.

Inteligentne zarządzanie energią

Wybudowanie domu energooszczędnego to początek przygody. W końcu wyzwanie, jakim jest wykorzystanie jak najmniejszej ilości energii przy równoczesnym uzyskaniu komfortu cieplnego polega również na wydajnym gospodarowaniu energią – już na etapie mieszkania. Tutaj z pomocą przychodzą inteligentne systemy zarządzania ogrzewaniem, oświetleniem czy też urządzeniami takimi jak rolety i markizy. Jakie są ich zalety?

  • dokładne dopasowanie zużycia energii do potrzeb domowników,
  • opcja zdalnego zarządzania zużyciem energii,
  • możliwość automatyzacji działania systemu,
  • bezprzewodowa łączność elementów systemu,
  • zredukowanie zużycia energii do niezbędnego minimum.

W ofercie firmy TECH Sterowniki znajdziesz rozwiązania, które pomogą ci efektywnie zarządzać energią w twoim domu i cieszyć się nie tylko codziennym komfortem, ale także oszczędnościami oraz świadomością ograniczenia swojego śladu węglowego. O jakich rozwiązaniach mowa?

  • Sterowanie ogrzewaniemNasz system inteligentnego zarządzania ogrzewaniem współpracuje zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikowym, pozwalając wydzielić poszczególne strefy grzewcze. To umożliwi ci dopasowanie komfortu cieplnego do swojego rytmu dobowego i pozwoli płacić wyłącznie za energię, której naprawdę potrzebujesz. W dodatku możesz sterować systemem zdalnie, z poziomu aplikacji mobilnej i na bieżąco kontrolować jego wydajność.
  • Sterowanie oświetleniemEnergooszczędność w domu to także efektywne zarządzanie energią niezbędną do oświetlenia wnętrz. Tutaj doskonale sprawdzi się nasz inteligentny system zarządzania oświetleniem – intuicyjna obsługa i możliwość pełnej automatyzacji pozwolą ci usprawnić sterowanie światłem i w efekcie zredukować wydatki energetyczne.
  • System SinumJeśli szukasz bardziej kompleksowych rozwiązań, sprawdź możliwości systemu smart home Sinum. Z jego użyciem możesz zdalnie kontrolować wszystkie funkcje swojego domu (ogrzewanie strefowe, oświetlenie, rolety i markizy itd.), dodawać kolejne urządzenia, monitorować zużycie energii, zbierać statystyki, uruchamiać sceny i na bieżąco kontrolować do nich dostęp, a także zintegrować system z falownikami, magazynami energii, licznikami energii, pompami ciepła i w pełni świadomie zarządzać energią (Home Energy Management System). Sinum to rozbudowane narzędzie, które w kilku krokach pozwoli ci zwiększyć energooszczędność twojego domu i mieszkania.
domenergooszczedny 4

Energooszczędny dom z systemem Sinum

  • Sterowanie ogrzewaniem
  • Sterowanie oświetleniem
  • Sterowanie roletami, markizami i bramą
  • Bezpieczeństwo domu
  • System zarządzania energią
  • Integracja urządzeń i źródeł energii
  • Monitorowanie zużycia energii
  • Uruchamianie scen i bieżąca kontrola dostępu do nich
  • Integracja systemu z falownikami, magazynami energii, licznikami energii i pompami ciepła
  • Świadome zarządzanie energią HEMS.

Jak działa system zarządzania energią w Sinum?

Nasz autorski system Sinum to doskonały przykład inteligentnego systemu nadzoru i przepływu energii w domu. Może zostać zintegrowany z falownikami do fotowoltaiki, magazynami energii, pompami ciepła, rekuperacją czy ogrzewaniem. HEMS (Home Energy Management System) ma na celu optymalizację zużycia energii i osiągnięcie jak najwyższego poziomu efektywności energetycznej. Praktyczne przykłady wykorzystania? Sterowanie grzaniem bufora wody, kiedy występuje nadprodukcja energii z paneli fotowoltaicznych, zarządzanie ładowaniem magazynu energii, blokowanie prądożernych urządzeń, w momentach, kiedy chwilowo nie ma produkcji energii ze słońca, wykorzystanie nadwyżek energii do ładowania samochodu i wiele innych.

Dom energooszczędny – czy warto?

Trend energooszczędności wynika oczywiście z rosnących cen energii elektrycznej i chęci zredukowania wydatków za prąd. Istotne są tutaj jednak również względy ekologiczne: mniejsze zużycie energii to nie tylko oszczędność, ale także mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Inwestycja w energooszczędne materiały budowlane, wykorzystanie naturalnego ciepła i ekologicznych źródeł energii czy ogólne zredukowanie zużycia prądu to istotny wkład w poprawę środowiska naturalnego, którego wszyscy jesteśmy beneficjentami. Jeśli zamierzasz wybudować energooszczędny dom lub zmodyfikować obecne lokum według zasad energooszczędności, w swoim planie koniecznie uwzględnij również etap jego użytkowania – również w energooszczędny sposób. Postaw na nowoczesne rozwiązania i nasze doświadczenie w tej dziedzinie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Last modified: 7 października, 2024
Close Search Window
Close