Written by 11:20 am Poradniki

Jak dobrać komin do kominka opalanego drewnem?

Kominek na drewno to ekonomiczne dodatkowe źródło ciepła, które ogrzewa i pozwala stworzyć przytulną atmosferę. Wymaga on zainstalowania specjalnego przewodu do odprowadzania dymu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni komin i na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

Dlaczego warto wybrać tradycyjny kominek na drewno?

Na rynku jest duży wybór kominków. Do tradycyjnych wariantów należy model opalany drewnem. Może mieć formę wkładu umieszczanego w obudowie wykonanej np. z cegieł lub kamieni bądź wolnostojącej tzw. kozy.

Do najważniejszych zalet kominków na drewno można zaliczyć:

  • walory estetyczne – jest elementem dekoracyjnym, który świetnie pasuje do różnych stylów aranżacji wnętrza,
  • funkcjonalność – może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania działające wspomagająco dla głównej instalacji,
  • pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu – kominek pozwala stworzyć wyjątkową atmosferę sprzyjającą relaksowi w pobliżu palącego się ognia.

Nowoczesne kominki są bezpieczne i ekonomiczne, dlatego cieszą się dużą popularnością.

Rodzaje kominów do kominka

Jeśli zdecydujesz, że chcesz mieć w domu kominek, pomyśl nad wyborem odpowiedniego przewodu odprowadzającego dym na zewnątrz. Komin pełni bardzo ważną funkcję i wpływa nie tylko na sprawne działanie urządzenia grzewczego, lecz także bezpieczeństwo. Niewłaściwie dobrany przewód może m.in. wywoływać zjawisko odwróconego ciągu. Jest to sytuacja, gdy uboczne efekty spalania nie są wyprowadzane na zewnątrz, tylko wracają do pomieszczenia.

Najpopularniejsze kominy do kominka, które znajdziesz na rynku to:

  • systemowe przewody stalowe,
  • systemowe przewody ceramiczne,
  • wkłady kominkowe.

Ostatnie z nich montuje się wewnątrz murowanych szachtów. Jeśli w Twoim domu znajduje się taki przewód i jest w dobrym stanie, możesz pomyśleć o jego wykorzystaniu właśnie przez montaż stalowego lub ceramicznego wkładu. W ten sposób zapewnisz sprawne odprowadzanie spalin i dymu.

Systemy kominowe stalowe są na tyle uniwersalne, że można je montować jako samodzielne elementy. Nie wymagają budowania szachtu, co jest kosztowne i czasochłonne. Wewnątrz pomieszczeń można z powodzeniem zastosować modele jednościenne. Są lekkie i szczelne. Ich industrialny wygląd świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, ale można go także dopasować do stylu klasycznego. Stalowy komin do kominka na drewno powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów odpornych na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia.

Alternatywą dla przewodów stalowych są ceramiczne. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością. Jednak są cięższe, dlatego wymagają odpowiedniej stabilizacji. Ich cena jest także wyższa w porównaniu z kominami stalowymi.

Komin wewnętrzny czy zewnętrzny – który wybrać?

Jak już wiesz, kominy wewnętrzne to przewody przeznaczone do montażu w budynku. Najczęściej nie mają one izolacji ze względu na to, że nie są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Są lekkie oraz nie obciążają nadmiernie konstrukcji budynku i stropu. Sprawdzą się też wtedy, gdy kominek jest umieszczony np. w centrum pomieszczenia. Podłączenie przewodu najczęściej przebiega szybko i sprawnie.

Jeśli jednak zdecydujesz się umieścić kominek w ścianie zewnętrznej, warto zastosować stalowy przewód dwuścienny. Montuje się go bezpośrednio na elewacji. Nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, a jego instalacja nie wymaga przeprowadzenia prac murarskich takich jak np. budowa fundamentów. Do jego zamocowania stosuje się w tym wypadku wsporniki oraz obejmy. Tego rodzaju komin, dzięki warstwie izolacji między przewodem zewnętrznym a wewnętrznym, jest dobrze chroniony przed zmianami temperatur i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komina do kominka na drewno?

Wybierając komin do swojego kominka na drewno, musisz uwzględnić nie tylko materiał, z którego jest wykonany oraz miejsce montażu. Należy zwrócić uwagę także na następujące parametry:

  • średnicę,
  • wysokość,
  • jakość wykonania,
  • renomę producenta.

Średnica komina musi zapewniać sprawne odprowadzanie spalin i dymu na zewnątrz. Nie może być ona mniejsza od przekroju czopucha kominka. W przeciwnym razie może to powodować nieefektywną pracę przewodu lub pojawienie się ciągu wstecznego. Wysokość komina ponad dach nie może być za duża ani za mała. Nie będzie on wtedy pracować w pełni efektywnie lub zostanie narażony na działanie warunków atmosferycznych, które mogą go poważnie uszkodzić.

Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania. Komin musi być solidny i wytrzymały, a przede wszystkim szczelny. Warto wybierać produkty od zaufanych i renomowanych producentów specjalizujących się w tego rodzaju asortymencie.

Komin do kominka na drewno – podsumowanie

Montaż kominka w domu to świetny wybór pod warunkiem, że zostanie on podłączony do odpowiednio dobranego komina. Tylko wtedy cała instalacja będzie pracować wydajnie i bezpiecznie. Jeśli nie wiesz, jaki system odprowadzania dymu i spalin wybrać, zaufaj w tej kwestii doświadczonym specjalistom, którzy pomogą Ci dopasować rodzaj przewodu do potrzeb.

Last modified: 28 sierpnia, 2024
Close Search Window
Close