Technologia laserowa z powodzeniem sprawdza się w obróbce metali. Dzięki precyzyjnemu i efektywnemu cięciu, przewyższa tradycyjne metody. Powszechnie używana stal to nie wszystko – laser świetnie też sprawdza się do obróbki metali refleksyjnych. Oto materiały cięte przy pomocy wycinarki laserowej!
Stal, aluminium i miedź, czyli metale cięte laserowo
Laserowe cięcie najczęściej obejmuje metale, do których zaliczają się stal węglowa i nierdzewna. W przypadku stali węglowej możliwe jest cięcie zarówno cienkich blach, jak i grubych płyt o grubości do 80 mm, w zależności od mocy lasera.
Niski wpływ ciepła i bardzo wąskie cięcie sprawiają, że wycinarki laserowe świetnie też sprawdzają się w obróbce stali nierdzewnej. Wycinanie elementów laserem zostawia gładkie krawędzie, nie powoduje przegrzewania się metalu, a co za tym idzie, nie zmienia jego właściwości. To możliwe dzięki zastosowaniu azotu, jako gazu osłonowego. Jeśli materiał jest grubszy, najczęściej wycinanie odbywa się w osłonie tlenu.
Aluminium i jego stopy cięte laserowo
Aluminium wraz ze stopami mogą okazać się trudne do obróbki ze względu na sporą refleksyjność. To spore ryzyko, bo ta właściwość sprawia, że część wiązki lasera może być z powrotem odbita do jego źródła. Jednak wycinarki są wyposażone w technologie absorbującą refleksję, co pozwala na wykonanie precyzyjnego cięcia bez zniekształcenia i przegrzewania materiału. Przykładem jest wycinarka laserowa – Maszyny Polskie.
Zwykle aluminium jest cięte laserowo do grubości 12 mm. W przypadku cieńszych arkuszy aluminium, proces cięcia jest szybki, a krawędzie są czyste i gładkie – bez potrzeby dodatkowego szlifowania czy obróbki. Jednak należy pamiętać o bardzo precyzyjnym ustawieniu lasera oraz wykorzystaniu gazu osłonowego dla dokładnego cięcia i uniknięcia ryzyka deformacji czy refleksji.
Miedź i mosiądz w obróbce laserowej
W przypadku miedzi i mosiądzu technologia laserowa również się sprawdza. Jednak są one jeszcze bardziej refleksyjne niż w przypadku aluminium i jego stopów. Obróbka miedzi i mosiądzu naturalnie wymaga technologii absorpcji odbijanej wiązki lasera. Poza tym stosuje się gazy pomocnicze (azot i tlen), które minimalizują ryzyko przegrzewania się materiałów. Sprzyjają też uzyskaniu precyzyjnego cięcia, bez wyszczerbiania krawędzi podczas obróbki.
Jakie materiały nie nadają się do obróbki laserowej?
Wszechstronność wycinarek laserowych nie oznacza, że można nimi obrabiać dowolne materiały. Ograniczenia mają związek ze specyficznymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, które wykluczają możliwość zastosowania lasera. Do takich materiałów można zaliczyć:
- drewno;
- tkaniny;
- szkło;
- włókno szklane;
- PVC;
- poliwęglan;
- pianka polistyrenowa;
- włókna węglowe powlekane.
Wycinarki laserowe doskonale sprawdzają się w obróbce metali – również tych refleksyjnych. Wykorzystanie potencjału tych urządzeń wymaga doskonałej znajomości ich pracy w połączeniu z wiedzą o doborze parametrów lasera do konkretnego materiału. Należy przy tym wiedzieć, jakie materiały nie powinny być obrabiane techniką laserową światłowodową dla zachowania bezpieczeństwa maszyny, a zwłaszcza człowieka.
Last modified: 18 września, 2024