Każda instalacja przeciwpożarowa, na przykład wykonana na potrzeby budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej, składa się z wielu mniejszych i większych elementów. Od ich niezawodnej pracy zależy bezpieczeństwo ludzi i mienia. Wystarczy drobna usterka jednego z komponentów, aby powstało ryzyko, że instalacja po prostu nie zadziała w krytycznym momencie.
Spośród wielu elementów systemu przeciwpożarowego na szczególną uwagę zasługują zawory hydrantowe, których specyfice i funkcji przyglądamy się w naszym artykule.
Czym właściwie są zawory hydrantowe i po co się je stosuje?
Zawory hydrantowe to elementy hydrantów wewnętrznych, które umożliwiają sterowanie przepływem wody z sieci wodociągowej w momencie wystąpienia zagrożenia pożarowego. Stosuje się je w miejscach wymagających szczególnej ochrony przeciwpożarowej, takich jak hale produkcyjne, magazyny oraz inne obiekty, które muszą być dostosowane do obowiązujących przepisów PPOŻ.
Ważnym komponentem każdego zaworu hydrantowego jest króciec wyjściowy, który jest wyposażony w nasadę lub nasadę z łącznikiem hydrantowym, co umożliwia szybkie podłączenie węża tłocznego lub półsztywnego, pozwalając na błyskawiczne podjęcie akcji gaśniczej.
Zawory hydrantowe muszą być wykonane z trwałych materiałów, które charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Najczęściej wybierane są zawory mosiężne, ponieważ mosiądz nie ulega korozji wewnętrznej, nawet w kontakcie z miękką wodą, co przekłada się na wysoką trwałość i niezawodność newralgicznych elementów instalacji przeciwpożarowej.
Rodzaje zaworów hydrantowych
Zawory hydrantowe dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia łatwe dopasowanie ich do specyfiki danej instalacji przeciwpożarowej. Najczęściej stosuje się zawory hydrantowe o średnicach 52 mm lub 75 mm.
Zawory hydrantowe możemy również podzielić na modele liniowe oraz liniowe z nasadami, które znajdują zastosowanie w różnych typach instalacji przeciwpożarowych, w tym na potrzeby obiektów przemysłowych.
Krytyczne znaczenie poprawnego montażu
Montaż zaworów hydrantowych wymaga zachowania wyjątkowej dokładności. Może go przeprowadzić wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Mówimy tutaj bowiem o elementach, które mają decydujący wpływ na możliwość rozpoczęcia akcji gaśniczej. Niesprawne zawory hydrantowe uniemożliwią uruchomienie przepływu wody w hydrancie wewnętrznym, co z kolei może mieć fatalne skutki w przypadku wystąpienia pożaru.
Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze zaworów hydrantowych?
Wybierając zawory hydrantowe do konkretnej instalacji przeciwpożarowej, należy kierować się przede wszystkim jakością wykonania armatury. Od niezawodności tych elementów zależy efektywność akcji gaśniczej, a tym samym bezpieczeństwo ludzi i mienia. Dlatego warto postawić na zawory renomowanych producentów – dobrą opinią wśród instalatorów cieszą się produkty np. marki BODTECH.
Kolejnym ważnym aspektem jest upewnienie się, że dany zawór posiada świadectwo CNBOP. Dokument ten wydawany jest przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (CNBOP-PIB) i stanowi potwierdzenie, że zawór spełnia obowiązujące normy i wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Warto również pamiętać, że niezawodność zaworów hydrantowych w dużym stopniu jest uzależniona od ich regularnej konserwacji. Zawory te zwykle pozostają nieużywane przez wiele lat, dlatego ważne jest, aby co jakiś czas przeprowadzić kontrolę szczelności i działania armatury (poprzez testowe otwarcie i zamknięcie zaworu).
Gdzie można kupić zawory hydrantowe?
Duży wybór markowych zaworów hydrantowych, w tym posiadających świadectwo CNBOP, znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Sklep oferuje zawory wykonane z aluminium i mosiądzu, dostępne w różnych rozmiarach, w tym 52/25, DN 25, DN 52 czy DN 75. Z pełną ofertą zapoznaj się na stronie https://sorbex.pl/sklep/57-zawory-hydrantowe.
Last modified: 26 września, 2024